נופלים ברשת

אורן קמלגרן
לשה.png

ברגע שאתם שמים את האגו בצד, אינסטגרם ורשתות חבריות בכלל, יכולים להיות כלי מעולה לקבל השראה, לדבר ישירות עם אנשי המקצוע ולקבל עוד מידע שישרת אתכם ושתוכלו לקחת את ההשראה הזו לכיוון שלכם.


לפני שאתחיל אני חייב להבהיר דבר חשוב – אני לא פסיכולוג או סוציולוג ואין לי תואר או כל הכשרה בנושא.
כל מה שאני רושם מגיע מהראש שלי ומהלב שלי.

מכירים את התחושה שאתם באינסטגרם או בפייסבוק ונופלים על איזה תמונה הורסת של לחם עם תיאור מטורף והלב שלכם נמחץ מקנאה? אתם בעצמכם כבר כמה שנים מתעסקים בלחם, ופתאום אחרי שראיתם את התמונה של הלחם הזה, נראה לכם שאתם בעצם עומדים במקום.
אבל זה לא מספיק, אתם נכנסים לפרופיל של אותו אופה ומתברר שהוא בכלל לא אופה, אלא רק עושה את זה "להנאתו". יש לו 16 אלף עוקבים ועכשיו גם אתם, והוא לא עושה רק לחם אלא גם עוגות ועוגיות, והכול נראה משוגע.
זהו, הלך לכם היום, הוא אל של אפייה ואתם אפס.
תשמעו זה קורה גם לי. אבל אני מספיק זמן בתחום, מספיק מכיר טכנולוגיה של לחם, יש לי מספיק ביטחון בעצמי, ולמרות זאת תמיד אני מרגיש איזו דקירה קטנה כשאני רואה פרופיל כזה.
זה מוריד, גם אם אתם לא יצור תחרותי, זה מוריד.

לא יודע מה איתכם, אבל אני כבר כמעט ולא בפייסבוק אבל מלא באינסטגרם, וכל האינסטוש שלי זה רק תמונות של אוכל, קונדיטוריה ולחם. אני כל הזמן משוטט באינסטגרם וכל יום חווה קצת ממה שרשמתי למעלה.
אבל אני לא ילד ואני מבין מה זה פרופיל של 16 אלף עוקבים עם תמונות לחם מרוטשות. זה מצריך המון עבודה באינסטגרם, עריכה, מחשבים ועוד. באותה מידה זה יכול היה להיות תמונות של איזו כוסית או של עבודות קרמיקה משוגעות. ככה או ככה, הדגש פה הוא על השיווק ולא על המוצר, הלב שלכם נמחץ כי הם עושים עבודה טובה בדרך כלל.
אז נכון שאני קצת מיושן, אני לא דור ה-Zשנולד עם כישורי שיווק באינסטגרם, אבל ואללה לחם אני יודע לעשות טוב, ובשיווק אני קקה – מבחירה דרך אגב. אז כן יש לי אינסטגרם (@oranthebaker) אבל אני לא מתחזק אותו כל יום, זה לא כלי שיווקי שלי, זה באמת לכיף (וברור שגם לאגו), וגם כדי לקבל השראה.
ברגע שאתם שמים את האגו בצד, אינסטגרם ורשתות חבריות בכלל, יכולים להיות כלי מעולה לקבל השראה, לדבר ישירות עם אנשי המקצוע ולקבל עוד מידע שישרת אתכם ושתוכלו לקחת את ההשראה הזו לכיוון שלכם.
אבל קודם חשוב לדעת מה אמיתי ומה רק חצי אמת. ולפחות בלחם אפשר לזקק את הנושא הזה בדוגמה אחת: אתם נופלים על פוסט של לחם מטורף חיתוך יפיפה, גודל, נראות... ובתיאור רשום: "לחם מקמח מלא, אינקורן, וכוסמין, על בסיס מחמצת בלבד ובתפיחה של 48 שעות." כמה ניסיונות לדעתכם היו לאותו אופה כדי להוציא מוצר כזה? האם הוא צילם את כל הניסיונות הכושלים והעלה אותם לפני שצילם את הניסיון המוצלח שלו? האם הוא משתמש במשפר אפייה או בכל חומר אחר שיכול להיות שעוזר לו? באיזה קמח הוא משתמש? אולי המלא שלו זה קמח מיוחד מועשר (בגלוטן). ואולי הלחם המצולם הוא בכלל לא כל מה שהוא כתב עליו...
אני לא אומר שכל אופה שמעלה תמונות של הלחם שלו או של כל מוצר אחר "מרמה", אבל לכו תדעו מי כן ומי לא. אבל האם אתם יכולים בכל זאת לשאוב השראה? חד משמעית כן! גם אני, כשאני מעלה תמונות לאינסטגרם אני מעלה רק את המוצלחות, וגם זה רק כשיש לי זמן ומוזה לזה. האם זה אומר שכל הלחם שאנחנו עושים במאפייה שלנו יוצא מושלם? חד משמעית לא.

אני חושב שלאופים שבאמת אופים לחם לפרנסתם יש אישיות מסוימת שנמצאת גם בלחם. לחם זה בסך הכול מוצר מאוד פשוט וצנוע אבל עם הרבה מאוד כוח, וככה גם בדרך כלל האופי של האופים: הרבה תכל'ס, עם שקט, צניעות וענווה. וכשאני מגייס עובדים, אני מחפש את האופי של האופה כי בדרך כלל אני יודע שאופה שקט וצנוע אבל מיומן, יתאים לעבודת צוות במאפייה.
ואז הגיעו אושיות האינסטגרם – שהאופי שלהם הוא שונה וכך גם המקצוע שלהם. אנשים שמתפרנסים מרשתות חברתיות, שעובדים בשביל זה, כלומר הם לקחו את המקצוע לכיוון האומנותי יותר. למעשה אני חושב שמה שהם עושים זו אומנות לכל דבר. אפילו אם לוקחים שיפון, מוסיפים לו גלוטן וקוראים לזה 100% שיפון. באומנות אין חוקים וככה גם צריך להתייחס למוצרים שהם עושים, "מזויפים" או לא, זה נותן המון השראה וכיווני מחשבה.

אבל יש ברשת גם שרלטנים. אופים שממציאים סיבות טכנולוגיות לא נכונות לתהליכים. הם מעבירים ידע לא מבוסס הלאה בתור קביעה עובדתית, בגלל איזשהו ניסיון מקרי או תחושת בטן, והידע הזה מן הסתם מתגלגל הלאה לעוד ועוד אנשים, ויכול להתפשט כמו וירוס הקורונה. מכירים את זה שאתם שומעים סיפורים כמו "שימו סודה במקום מים וזה יעזור לתפיחה"? זה לא נכון וזה בטוח הגיע ממקרה כזה.
וזה קורה לכולנו שהאגו מנצח את השכל, ושאנחנו מחליטים שמשהו בטח נכון ומעבירים את זה הלאה. אני מודה שגם לי קורה שיש לי תחושות בטן שאני חושב שהן נכונות אבל רק אחרי ששחררתי את האגו והתייעצתי עם חברים, אופים בחסד, התברר שרק "כמעט צדקתי" או בקיצור – טעיתי.

בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות נורא קל להעביר ידע מוטעה ומטעה הלאה, אפילו המציאו לזה שם: Fake news  ואם מדובר על תחום מדעי כלשהו: Fake facts. פוסט של אושיית רשת חברתית, למשל, יכול להתקבל אוטומטית כנכון רק מתוקף הכוח החברתי שיש לאותו בנאדם, אז צריך נורא להיזהר מזה.

אז מה לעשות? כלל – להצליב מידע. חיפוש קצר על אותו תהליך צריך להניב תוצאה, ואם לא בטוחים לא ממשיכים ומפרסמים. הדבר הכי חשוב לדעתי, וגם זה קשור לאישיותו של האופה, זו ביקורת עצמית תמידית. תהיה עניו וצנוע, והאגו שלך פחות יסנוור אותך, תבקר את עצמך תמיד, וכך לא תפסיק לעולם להתקדם, ללמוד ולהתפתח.
בכולנו יש אושיית אינסטגרם (אומנות), שרלטן (אגו), אבל בסופו של יום אנו בסך הכול אופים שרוצים להוציא תחת ידם כיכר לחם יפה שתהיה טעימה, ואם אפשר, אז שגם כל העולם ידע על זה.

*קצת על עצמי: אני אופה כבר 15 שנה. עשיתי CAPאפייה בצרפת, ניהלתי מאפיות באירופה ועכשיו גם בארץ – בחמש השנים האחרונות אני מנהל את המאפייה של קבוצת R2M.

לוגו פייסבוק.png
לוגו אינסטגרם.png
לוגו אתר.png