חיטות עתיקות בעידן החדש

יפתח ברקת
לשה.png

החיטה היא צמח שדה הגדל חי ואוצר עוצמה, עוצמה כזו שכל מהות היותנו בני אדם כפי שאנו מכירים את עצמנו כרוכה בה. עוצמה שאבדה במהלך העשורים שעברו.

גידול חיטה נראה טריוויאלי, כחיטה עצמה, שמרוב העומק שבו היא שזורה בחיינו אנחנו כמו לא רואים אותה, אך משחר האנושות ועד ימינו החיטה היא הגידול המרכזי והמשפיע ביותר. כן, גם כיום החיטה תופסת את שטחי הגידול הנרחבים ביותר. יותר מ-25% מכלל שטחי הגידול החקלאי בעולם משמשים לגידול חיטה.

אחרי שנים רבות של אפייה ושימוש בקמחים, חציתי קו והלכתי צעד נוסף אל עבר המקור. והחיטה היא בהחלט המקור, והיא החוליה המחברת אדם ואדמה כפי שאנו מחוברים. והלחם הוא מזון-העל המשול לעולם החומר כולו!
אך הכוח הזה, העוצמה הזו, נעלמו מהלחם שלנו...

לפני שנה וחצי התחלנו מיזם ייחודי של שיתוף פעולה בין "יפתח לחם" ו"גן הבית" (חוות הגידולים הביו-דינמית של קיבוץ הרדוף), ואנו מגדלים חיטות מקומיות עתיקות. חלקן לא גודלו כגידול חקלאי כבר מאה שנים! החיטות כולן נדירות ואותנטיות לאזורנו. בשנה שעברה, זרענו חלקה קטנה וטמנו בה את מעט הזרעים יקרי המציאות שקיבלנו, בין 40 ל-200 גרם מכל זן, ואת כל היבול המפואר של השנה המבורכת שמרנו לזריעות השנה. השנה זרענו על שטח של ארבעה דונמים, עשרים זנים שונים ומפוארים, על חלקם אנו יודעים מעט מאוד, על אחרים את המקום שבו נאספו, ויש כאלו שאיננו יודעים עליהם יותר מאשר את מספרם הקטלוגי באוסף שממנו הגיעו.

החיטה היא זו ששינתה את חיינו כמין ובייתה ותרבתה אותנו. זהו הגידול החקלאי הראשון!
כאשר לפני 14,000 שנה טמן האדם לראשונה זרע באדמה לטפחו למזון, מבלי דעת נטמן גם הזרע לשינוי חברתי, תרבותי ותודעתי. ברגע הזה הפכנו לחקלאים ובידלנו עצמנו מחיות השדה המשוטטות בחיפוש אחרי מזון, ונוצרו יחסים של תלות הדדית בין האדם לחיטה, יחסים שעיצבו דבר מה חדש ושונה באופן בלתי הפיך. ברגע הזה עלינו על רכבת ההרים של שינויים גדולים ומהירים שהביאו אותנו להיות מי שהננו, ואל אורח החיים שאותו אנו מקיימים.

על החיטה עברו מאז דורות רבים כמובן, ושינויים גנטיים וצורניים הרבה יותר גדולים ומרחיקי לכת. כאשר אנו אומרים "חיטה" עולות לנגד עינינו תמונות מוכרות של השדות הירוקים-מזהיבים והשיבולים המוכרות בגובה המותניים. כל אלו חיטות מודרניות שפותחו בעשורים האחרונים, אך בעצם מאחורי המונח הכללי "חיטה" מצויים אלפי זנים שונים עד מאוד זה מזה. הם נבדלים בגובה, צבע, צורה, זקיפות, גודל וצורת השיבולת ובתהליך הגדילה כולו. ההבדלים ניכרים ובאים בסופו של דבר לביטוי במאפים – באופי, בטעם, במרקם, בצבע, ביכולת ההיקשרות והתפיחה ובערכים הבריאותיים.

עד לפני מאה שנים היו באזורנו בלבד כאלפיים(!) קווים שונים של חיטה. כל מחוז התהדר בגידוליו הייחודיים, ולכל כפר הייתה החיטה האופיינית לו. חיטות שגודלו התפתחו ונבררו במשך דורות והיו מותאמות לתנאי האקלים והקרקע המקומיים באופן אופטימלי המשקף מערכת יחסים מורכבת בין האדם, לחיטה ולמקום .לכל מקום היה הטעם המיוחד שלו שאפיין אותו והיווה מקור לגאווה. היו משפחות ששמרו על בלעדיות החיטה המעולה שלהם ומכרו בשנות שפע קמח בלבד כדי לשמור את סוד איכות החיטה שלהם רק לעצמם.

כל אלו נדחקו ונמחו כמעט במחי-יד, ועולם שלם של התאמות זן לתנאי אקלים וקרקע, עולם שלם של מסורות טעמים ומטעמים מקומיים, נעלם ונמחק על ידי החיטות החדשות שאופיין דומה והן קלות לגידול ומרובות יבול, אך דלות בטעמן האחיד והשטוח, ערכן התזונתי ירוד ורגישותן גדולה, ומכאן גם תלותן בדשן ובטיפול מרובים. לא נותר בארץ ולו שדה אחד שבו מגדלים חיטות מקומיות. הזנים המקומיים שרדו רק במאגרי שימור ואוספים בוטניים. בגלל ההתעוררות המאוחרת לחשיבותם, זנים מקומיים רבים מצויים רק באוספים שיסדו חוקרים שונים מאירופה בתחילת המאה הקודמת.

החיטה היא צמח שדה הגדל חי ואוצר עוצמה, עוצמה כזו שכל מהות היותנו בני אדם כפי שאנו מכירים את עצמנו כרוכה בה. עוצמה שאבדה במהלך העשורים שעברו.

בשנים האחרונות החלה התעוררות והתעניינות מחודשת באותן חיטות עתיקות ונשכחות ולא רק בגלל געגוע סנטימנטלי, אלא מכיוון שככל שהצטמצם הבסיס הגנטי של החיטות המודרניות המגודלות, כך גדלה רגישותן ופגיעותן. למרות ההישגים המרשימים של הזנים החדשים במדדי הטון לדונם, השדות בעצם מניבים פחות אוכל, שכן ערכם התזונתי הולך ויורד... ויכולת ההולכה של כוחות מרפא, חיות וחכמת האדמה אלינו ,הניזונים ממנה, הולך ודועך...

ואנחנו, כפי שהננו שבעים ואנינים, כבר לא מוכנים להסתפק בלמלא את הכרס, אלא תרים אחרי מנעד טעמים משובחים ועמוקים הנעוצים דווקא עמוק בעבר ובמגוון הרחב שדהה ונעלם. החלוציות של דורנו היא להשיב את האיכויות שאבדו בריצת האמוק של הדור הקודם בפחדיו הקיומיים ובפתחו של העידן שלנו הפכו מפריבילגיה לצורך הישרדותי.

רק כאשר אחד טועם לחם עשוי חיטה משובחת ההבנות הללו מקבלות תוקף, רק כאשר החושים והגוף שלנו פוגשים מחדש את הדבר החקוק בעומק הווייתנו, המשמעות של כל ההבנות מתגלה והופכת לחוויה מכוננת. כאשר אחד חווה שחיטה זו לא "חיטה", וקמח חיטה יכול להיות הרבה דברים שונים לחלוטין, רק אז מכה בנו ההבנה ונפערת התהום בין המיתוס המתגלה כאמיתי וממשי לבין מה שהכרנו עד עתה.
החיטה והלחם המגשים אותה למפגש עימנו יכולים וצריכים להיות משהו שונה לחלוטין ממה שהכרנו. מגיעה לנו הזכות להתוודע לטעימות ולכוחות הגלומים בחיטה ובלחם. ועד שאיכות זו לא תחלחל לאחרון תאי גופנו, עד אז אנחנו רק משחקים ברעיונות ריקים ומתחלפים על עניין שהוא ממשי, פיזי וקיומי לחלוטין!

זכינו בזכות נדירה וקיבלנו חיטות עתיקות ומסורתיות אשר יאפשרו לנו להתחיל גידול מקומי.

מוזמנים להצטרף אלי למסע הביתה. מסע גידול מקומי של חיטות העתיד המגיעות מהעבר הרחוק ומעניקות לנו את ההזדמנות להעמיק שורש – אל עבר אותו מקור אותנטי המהדהד איכות מקומית בת מאות ואלפי שנים השואפת להתגשם לכיכרות לחם אשר יישאו את סודה המרתק והמפעים של האדמה הזו עד אחרון תאי הגוף אל עבר המתנה שקיבלנו כשעזבנו את גן העדן ונהיינו לבני אדם.

בתקווה ואמונה
לבריאות ולשמחה

יפתח לחם

yiftahlehem@gmail.com 054-5342062

לוגו פייסבוק.png
לוגו אינסטגרם.png
לוגו אתר.png